Wykluczamy gluten z odżywiania

Dieta bezglutenowa jest dietą całkowicie eliminującą z pożywienia pokarmy, które zawierają w swoim składzie gluten czyli takie jak: pszenicę, żyto, jęczmień. To rodzaj żywienia stosowany w leczeniu choroby trzewnej (celiakii) oraz alergii pokarmowej. Dowiedzione zostało, że owies nie jest szkodliwy dla osób z tym schorzeniem. Jednak w naszym kraju owies jest często zanieczyszczony ziarnami innych zbóż, przez co musi być także całkowicie eliminowany.

Gluten jest białkiem roślinnym, które występuje w różnego rodzaju zbożach. Stosowane obecnie rozmaite technologiczne formy obróbki nie niszczą szkodliwego wpływu jaki ma on na chorych. Poziom jego szkodliwości uzależniony jest od chemicznej struktury, tzn. sekwencji znajdujących się w nim aminokwasów.
Jadłospis bezglutenowy

Dieta bezglutenowa opiera się na absolutnym wykluczeniu z jadłospisu pokarmów, które zawierają przetwory czterech podstawowych zbóż (pszenica, żyto, jęczmień oraz owies). Produkty takie zastępuje się przetworami naturalnie bezglutenowych zbóż (gryka, ryż, kukurydza, proso, a także produkty na bazie mączki ziemniaczanej).

W sklepach znajdziemy całe mnóstwo artykułów, które w swoim składzie zawierają gluten. Napotykamy na niego w wędlinach, mięsie mielonym i innych przetworach mięsnych, przetworach rybnych, słodyczach – cukierki, czekolada. Zawierają go także lody, produkty mleczne czyli śmietana, jogurty czy sery, w różnego rodzaju sosach, ketchupach, spożywczych koncentratach, wielu majonezach, przyprawach oraz napojach – tu przykład stanowią tańsze gatunki kawy, które w swoim składzie zawierają kawę zbożową.

Jest nawet obecny w suszonych owocach – dodaje się go aby uniknąć sklejania owoców. Napoje mogą mieć domieszki błonnika pszennego, a niektóre aromatyzowane herbaty zawierają gluten, który spełnia funkcję nośnika aromatu. Wszystko to doprowadziło do tego, że nie możemy w dzisiejszych czasach podać ogólnej nazwy produktu odpowiedniego w diecie bezglutenowej. Każdy produkt może zawierać gluten.
Nietolerancja glutenu u dzieci

Rodzice dzieci z nietolerancją glutenu miewają problemy, szczególnie na początku z tworzeniem jadłospisu dla swoich pociech. Jednak kolejne dni stają się coraz łatwiejsze. Szybko uczą się co należy całkowicie wykluczyć a co będzie odpowiednie i zapominają o tradycyjnych wypiekach mącznych, płatkach owsianych czy kaszy manny. Zdarzają się sytuacje, że cała rodzina rozsmakowuje się w produktach diety bezglutenowej.

Rozpoczęcie nowego sposobu odżywania bywa bardzo trudne i wymagające. Aby ułatwić sobie start dobrze na samym początku spisać listę „bezpiecznych” produktów, czyli tych które możemy bez obaw spożywać. Znajdą się tu na pewno wszystkie mięsa, ryby, owoce i warzywa, mleko i przetwory mleczne, jajka oraz roślinne tłuszcze. W naszym jadłospisie mogą znaleźć się także pestki dyni i słonecznika, ziarna sezamu, rozmaite orzechy oraz budynie, kisiele, galaretki.
Sklepy ze zdrową żywnością

W sklepach ze zdrową żywnością i marketach znajdziemy regały z żywnością bez glutenu, specjalnie dla osób przebywających na tego rodzaju diecie. Wszystkie produkty pozbawione nie tolerowanego białka oznaczone są specjalnym, charakterystycznym symbolem – przekreślonego kłosa. Stoiska takie oferują osobom na diecie bezglutenowej pieczywo, placki, ciasta, makarony, kluseczki i wiele innych produktów wykonanych z maki otrzymywanej z ryżu, soi, sago, gryki, prosa, amarantusa lub kukurydzy.

Jeśli wybieramy w sklepie produkty, które z założenia nie powinny zawierać glutenu, mimo wszystko pamiętajmy o sprawdzeniu etykiety. Producent ma obowiązek do informowania na opakowaniu o występowaniu w produkcie składników alergennych, a gluten jest do nich zaliczany. Dla osoby z alergią bądź chorej na celiakię nawet mała ilość glutenu może okazać się niezwykle szkodliwa. Tak więc podczas stosowania diety bezglutenowej, obowiązkiem staje się wyrobienie w sobie nawyku czytania etykiet na kupowanych produktach.

about author

admin

related articles