Dieta Śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska nazywana jest często najzdrowszą z diet. Do tego stopnia, że poleca się ją do stosowania każdemu bez wyjątku, nawet przez całe życie. Wskazaniem do jej stosowania może być nadciśnienie tętnicze i podwyższony poziom cholesterolu. Umożliwia utratę do czterech kilogramów w ciągu miesiąca. Pozwala nam cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją. Położenie geograficzne ma ogromny wpływ na kształtowanie się nawyków żywieniowych ludzi. Z tego powodu dieta ta dużą popularnością cieszy się we Francji, Włoszech i Hiszpanii.
Stosowanie diety śródziemnomorskiej

Stosując dietę śródziemnomorską spożywamy duże ilości warzyw, owoców, kasz, makaronów, ryb, owoców morza oraz pełnoziarnistego pieczywa. Posiłki złożone z takich produktów bogate są w błonnik, witaminę C, mikroelementy, makroelementy i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Z naszego jadłospisu całkowicie wykluczamy wieprzowinę. Potrawy zawierają duże ilości czosnku i cebuli ( znane ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i obniżających ciśnienie krwi ), do sosów, zup, sałatek dodajemy oliwę z oliwek zamiast masła i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Aby zlikwidować nadwagę jemy 5 posiłków dziennie, dostarczając organizmowi nie więcej niż 40g tłuszczu i 1200 kalorii.

Dieta dostarcza więcej białek pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego, co jest bardzo korzystne. Jest bardzo bogata w warzywa i owoce, a co za tym idzie dużo w niej witamin i minerałów. Przygotowywanie posiłków nie jest bardzo kłopotliwe i poradzi sobie z tym nawet osoba, niezbyt biegła w kuchni. Śródziemnomorski sposób żywienia jest niezwykle dobry dla naszego zdrowia, dlatego warto propagować go jako doskonałe uzupełnienie ćwiczeń fizycznych.

Nie jest to dieta ciężkostrawna, ponieważ ogranicza spożywanie mięsa do minimum. Sosy i zupy nie są zagęszczane mąką ani śmietaną. Potrawy gotujemy w wodzie, na parze, pieczemy w folii, na ruszcie lub grillu. Oliwa z oliwek nie powinna być używana kilkakrotnie do smażenia. Warzywa można spożywać w dwojaki sposób: gotowane lub surowe. Sałatki stanowią deser lub oddzielny posiłek. Dieta Śródziemnomorska jest dowodem na to, że makaron z warzywami lub nawet chudą rybą nie tuczy, tak jak przyrządzony z tłustym sosem.
Co jeść a czego unikać stosując dietę Śródziemnomorską

Wskazane do jedzenia:

ryby, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe,
owoce i warzywa, zawierające duże ilości błonnika, soli mineralnych, witamin i wody,
rośliny strączkowe, ryż, makarony, które są źródłem białka, błonnika, soli mineralnych. Mimo to są bardzo kaloryczne, więc nie powinno się jeść ich zbyt często i zawsze z dodatkiem warzyw.
ciemne pieczywo, zawierające duże ilości błonnika i minerałów,
orzechy, suszone owoce – duże ilości błonnika i minerałów. Powinny stanowić raczej dodatek, ponieważ są bardzo kaloryczne,
wino wytrawne, obniżające ilość „złego” cholesterolu, podnosząc poziom „dobrego”. Nie wolno jednak wypijać więcej niż jedną szklankę do głównego posiłku.

Unikać należy:

mięsa czerwonego
mięsa białego tłustego (np. skóra z kurczaka)
tłustych wędlin
białego pieczywa
słodyczy

Dieta pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego jest jedną z najzdrowszych diet naturalnych. Przeprowadzane było wiele badań, które jednoznacznie wykazywały, że ma ona duży wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób wywołanych w wyniku nieprawidłowego żywienia. Zachowanie odpowiednich proporcji w stosowaniu diety zapewnia dostarczenie wystarczającej ilości energii, białka, tłuszczów, wszystkich witamin, składników mineralnych i błonnika. Jednak niektórzy dietetycy zwracają uwagę, że jej składowe produkty ubogie są w niezwykle potrzebne organizmowi kwas foliowy i cynk.

about author

admin

related articles