Spożywanie małej ilości węglowodanów

Dieta niskowęglowodanowa cieszy się coraz większą popularnością. To jedna z nowszych propozycji w dziedzinie odchudzania. Ten sposób odżywiania opiera się na spożywaniu węglowodanów, których łączna ilość w ciągu doby nie przekracza 100 gramów. To bardzo tłusta dieta oparta w głównej mierze na fragmentach mięsa zwierzęcego zawierającego duże ilości węglowodanów, tłustych śmietanach i ograniczonej ilości warzyw i owoców. Niektórzy lekarze uznają taki sposób żywienia za zgubny dla zdrowia człowieka, zaś zwolennicy twierdzą, że jest ono najzupełniej zdrowe.
Zastosowanie diety niskowęglowodanowej

Dawniej stosowanie tej diety wynikało z konieczności. Przed odkryciem insuliny, poprzez żywienie starano się leczyć cukrzycę. Niezwykle często autorzy tego rodzaju diet polecają ją właśnie diabetykom, wysuwając tezę, że może ona spowodować całkowite wyleczenie lub znaczne złagodzenie objawów. Nie potwierdzają tego jednak wiarygodne badania.

Kolejne założenie mówi, że tego rodzaju diety umożliwiają znaczny ubytek tkanki tłuszczowej dzięki unormowaniu poziomu cukru we krwi, przez co osoba stosująca dietę niskowęglowodanową ma odczuwać mniejsze uczucie głodu niż taka, która stosuje dietę ograniczającą spożywane kalorie. Nie ma jednak badań udowadniających skuteczność diet nieskowęglowodanowych w dłuższych kresach czasu.

Ten rodzaj diet nie zakłada liczenia kalorii. Wyliczenia autorów pokazują, że występuje w nich deficyt kaloryczny, który sprzyja odchudzaniu. Jest to jednak zjawisko samoistne i naturalne, a liczeniem kalorii nie trzeba zaprzątać sobie głowy.
Odżywianie w diecie

Produkty składowe diet niskowęglowodanowych nie mają zwykle ograniczeń dotyczących jakości. Mimo to autorzy nie polecają spożywania żywności ratyfikowanej, oczyszczonej, sztucznej lub przetworzonej. Główną zasadę podczas doboru posiłków stanowi kryterium ilościowe, czyli klucz diety – zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów do maksymalnie 100 gramów/dobę. Ważne jest także, aby organizm otrzymał odpowiednią ilość białka dobrej jakości – zalecane jest od 1 do 2,5 grama na kilogram masy ciała.

Zbilansowane dostarczanie tłuszczów to też istotna kwestia, jednak diety nisko węglowodanowe nie posiadają tak restrykcyjnych zasad dotyczących spożywania tłuszczów zwierzęcych jak tradycyjne diety. Zazwyczaj ich ilość nie jest sztywno określona i możemy zjadać takie ilości aby odczuwać uczucie sytości. Wszyscy autorzy diet nisko węglowodanowych zalecają spożywanie dużej ilości warzyw, niskoglikemicznych owoców, oraz w mniejszych ilościach pozwalają na produkty pełnoziarniste.
Przyswajanie węglowodanów

Indeks glikemiczny

Przydatnym narzędziem przy stosowaniu tej diety jest tabela indeksów glikemicznych dla poszczególnych produktów. Indeks glikemiczny to wartość o jaką wzrośnie nam poziom glukozy w organizmie po spożyciu danego produktu. Im wyższa wartość w indeksie glikemicznym tym produkt zwiera więcej węglowodanów, które przyswaja organizm.

Cukry i węglowodany

Ważny jest też podział na cukry proste i złożone, te pierwsze powodują duże wyższe skoki poziomu glukozy (np. syrop glukozo – fruktozowy, używany do słodzenia wielu soków i potraw). Znaczenie ma też stopień oczyszczenia węglowodanów, im bardziej oczyszczone tym tym bardziej rośnie poziom glukozy we krwi. Jeżeli glukoza nie zostanie natychmiast spalona, to jej nadmiar transportowany jest do komórek, gdzie zamienia się w tłuszcz. Dlatego warto spożywać produkty naturalne a unikać mocno przetworzonych.
Produkty w diecie

Produkty polecane: mięsa (wszystkie rodzaje), ryby (wszystkie rodzaje), sery żółte, twarogowe, pleśniowe, masło, jaja, orzechy, migdały, oliwa z oliwek, nisko węglowodanowe owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, czekolada gorzka.
Produkty odradzane: słodycze, dżemy, słodzone napoje, ziemniaki, biały ryż, cukier, wysoko węglowodanowe owoce, produkty mączne oczyszczone: ciasta, chleby, makarony.

Niskowęglowodanowej diety zazwyczaj bazują na zwierzęcych źródłach białka, znajdziemy jednak wiele publikacji stwierdzających, że stosowanie wegetariańskiej formy tego typu diety jest możliwe i ma pozytywne skutki dla zdrowia. Wśród spożywanych napoi poleca się zwykle te, które nie zawierają cukru – przede wszystkim wodę mineralną oraz źródlaną. Niektóre rodzaje planów diet dopuszczają napoje kofeinowe – kawa, herbata.

about author

admin

related articles