Stosowanie diety wegetariańskiej

Wegetarianizm inaczej jarstwo to rodzaj diety, który wyróżnia się całkowitym wyłączeniem z codziennego jadłospisu produktów pochodzenia zwierzęcego. W niektórych odmianach także jaj czy nabiału. Osoby decydujące się na stosowanie tej diety często tłumaczą to pobudkami etycznymi, moralnymi lub zdrowotnymi. Pod pojęciem wegetarianizmu, kryje się kilka diet, które w różny sposób ograniczają przyjmowanie składników pochodzących od zwierząt.

Wartość odżywcza diety

Wbrew pozorom ten rodzaj diety jest w stanie dostarczyć do organizmu wszelkich niezbędnych witamin oraz składników odżywczych. Jako źródło żelaza spożywa się takie rzeczy jak fasola, orzechy, żółtka jaj, soczewicę czy suszone owoce. Wśród roślin znajdziemy także bogate w białko, czyli głównie rośliny strączkowe jak groch, fasola, bób czy soja.

Dieta wegetariańska dzieli się na kilka odmian:

semiwegetarianizm, który jest dietą pośrednią pomiędzy jedzenie produktów mięsnych a całkowitą z nich rezygnacją. Ogranicza on spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, jednak dopuszcza drób, ryby oraz ich przetwory w ograniczonej ilości.
laktowegetarianizm – ta odmiana zezwala na spożywanie produktów mlecznych.
laktoowowegetarianizm – oprócz produktów mlecznych dozwolone są także jaja.
weganizm – wyklucza wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego.
frutarianizm – dopuszcza spożywanie tylko i wyłącznie tych owoców i warzyw, które nie powodują zniszczenia rośliny.

Zdaniem dietetyków, osoby dorosłe stosujące właściwie zbilansowaną dietę wegetariańską odczuwają korzystny wpływ takiego sposobu żywienia na ich zdrowie i samopoczucie.

Wegetarianie znacznie rzadziej zapadają na niektóre choroby takie jak:

choroba niedokrwienna serca,
otyłość,
rak okrężnicy,
nadciśnienie tętnicze,
cukrzyca,
uchyłkowatość jelita grubego,
kamica żółciowa oraz nerkowa,
osteoporoza.

W przypadku dzieci stosowanie restrykcyjnych norm diety wegetariańskiej może mieć niekorzystny wpływ na młody rozwijający się organizm.

Jarosze powinni z duża starannością dbać o dostarczanie do organizmu witaminy B12, ponieważ jej niedobór może być bardzo szkodliwy dla zdrowia. Niewystarczający poziom może spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego, osłabienie wzroku, problemy z pamięcią czy zmiany osobowościowe.

Zalety i wady diety wegetariańskiej

Dieta wegetariańska posiada sporo zalet, jednak jeśli chcemy ją stosować powinniśmy stale pamiętać o idących za nią niebezpieczeństwach. W dzisiejszych czasach produkty pochodzenia roślinnego zawierają w sobie duże ilości zanieczyszczeń chemicznych wynikających ze stosowania nawozów oraz zanieczyszczeń środowiska naturalnego, w ich składzie znajdują się także azotany i azotyny.

Chcąc przejść na wegetarianizm nie możemy po prostu zrezygnować z potraw mięsnych. Jedzenie zupek w proszku i innych tego typu bezmięsnych ale niekoniecznie zdrowych produktów nie dostarczy nam całej gamy niezbędnych dla naszego organizmu składników, w czego wyniku możemy zacząć podupadać na zdrowiu. Dietetycy w przeważającej większości odradzają stosowanie ścisłej jarskiej diety dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Wegetarianizm stanowi alternatywę dla tradycyjnego modelu żywieniowego. Jeśli podchodzimy do niego z głową i dbamy o jego zbilansowanie ma swoje pozytywne strony. Konieczne jest jednak właściwie komponowanie posiłków i niezapomnianie o płynących z niego zagrożeniach.

about author

admin

related articles