Dieta stosowana przy cukrzycy

W przypadku choroby na cukrzycę typu 1, musisz dokładnie wyliczać swoje racje żywieniowe tak, aby w każdym posiłku znalazła się odpowiednia liczba konkretnych wartości odżywczych – białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Około 55% powinny stanowić cukry, kolejne 20-30% to tłuszcze, a około 10% zawartości posiłku powinny stanowić białka. Należy pilnować, aby nie zapominać o witaminach i składnikach mineralnych, które są niezbędne do działania prawidłowej gospodarki hormonalnej organizmu.

Nie ma jednego jadłospisu dla osób chorujących na cukrzycę typu 1. Trzeba pamiętać, że każde menu powinno się układać pod ścisłym okiem dietetyka, który stworzy listę posiłków i ustali ilość insuliny. Dopiero później, gdy odpowiednie żywieniowe nawyki wejdą w codzienną rutynę, można będzie samemu odpowiednio dobierać zawartość posiłków.
Produkty zalecane

Zaleca się jednak spożywać produkty zbożowe, a także takie, które zawierają cukry złożone oraz błonnik. Będą to więc: ziarniste pieczywo, makaron razowy, warzywa i ziemniaki. Należy się jednak wystrzegać niektórych typów owoców, zwłaszcza tych słodkich – na przykład winogron czy śliwek. Odpadają też suszone owoce. Truskawki powinno się spożywać w ograniczonej ilości. W diecie ważne jest też białko, ale jedynie to pełnowartościowe. Występuje ono w chudym mięsie, w rybach oraz na przykład w jajach. Warto je gotować na parze lub w piekarniku, bez tłuszczu. Trzeba ograniczać smażenie, gdyż do przygotowania takiego posiłku potrzebny jest olej.
Produkty zakazane

Bez względu na to, czy cierpi się na cukrzycę typu 1 czy typu 2, koniecznie trzeba jak ognia unikać cukrów prostych. Będą to więc wszelkiego rodzaju napoje gazowane słodzone cukrem (Coca-Cola, Pepsi, napoje owocowe, nawet smakowe wody mineralne), słodycze (cukierki, żelki, lizaki), biały cukier i alkohol. Dieta cukrzyka powinna również ograniczać tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Stosując dietę cukrzycową, należy unikać alkoholu. Nie z powodu bezpośredniego wpływu na zagrożenie zdrowia, ale pośredniego właśnie. Alkohol intensywnie przyspiesza spalanie cukru w organizmie, co sprawia, że szybko spada, również powodując niedocukrzenie. W takiej sytuacji chory może stracić przytomność i wylądować w szpitalu.
Pory posiłków

Nie można lekceważyć pór posiłków. Cukrzyk powinien wpaść pod tym względem w rutynę. Powinien jeść regularne posiłki w małych ilościach (podobnie jak w diecie odchudzającej), najlepiej pięć – sześć razy dziennie. Warto tak dostosować dzień, by móc zawsze jeść dokładnie o tej samej godzinie. Organizm potrzebuje otrzymywać wartości odżywcze o tych samych porach.

Pod żadnym pozorem diabetyk z cukrzycą typu 1, nie może dopuścić do sytuacji, gdy nie będzie jadł przez wiele godzin. Jego poziom cukru może wtedy drastycznie spać, co może powodować hipoglikemię – która może nawet zagrażać życiu chorego.

about author

admin

related articles