Kuchnia Podlasia

I już ostatni wpis powakacyjny. Dziś o tym, o czym i cały blog, czyli o jedzeniu. Będzie go dużo, tak jak duże były porcje przynoszone nam przez obsługę w cudownych białowieskich miejscach. Były przede wszystkim Marcinki, czyli lokalne ciasto złożone z kilkunastu warstw ciasta przełożonych śmietaną ubitą i kwaśną. Chociaż Pani sprzedająca pluszowe żubry twierdziła, że prawdziwa podlaska gospodyni wyczynia Marcinka z minimum 30 warstw, nam udało doliczyć się tylko 20. Ale nic to, i tak smakowały wybornie, a Dżargs gotowa była poświęcić swój żołądek by skosztować je wszędzie gdzie się dało.

Były też potrawy wytrwane. Kartacze, czyli mięso zawinięte w ziemniaczany rulon. Kiszka ziemniaczana, która do złudzenia przypominała kiełbasę. Pierogi z dziczyzną, kiełbasy z dzika i jelenia. Babka ziemniaczana dodana do gulaszu z dziczyzny, a także ser koryciński podawany w przedziwnych konfiguracjach i postaciach. Był więc i solo i w kosteczkach, był i na blinie, umieszczony dumnie razem ze śledziem i kaczką. Och co to były za smakołyki. Dobrze, że żadna z nas nie ma królestwa, bo możliwe, że oddałybyśmy za kolejne pyszne obiady.

Deserowo zapomniałam jeszcze o sękaczu, który dzielnie zjadałyśmy przez cały wyjazd oraz o mrowisku, którego jednak nie udało się nam skosztować, no ale do czegoś trzeba będzie wrócić.

Po pierwszym dniu, kiedy na obiad wjechały poza wymienionymi potrawami jeszcze zupy, jak barszcz ukraiński i solianka, już wiedziałyśmy, że należy racjonalnie dzielić się talerzami. Bo jak zmieścić litewskie kakory (zwane przez Madzię Kirkorami) świeżynkę , pielmieni, chlebek litewski czy rosół z kołdunami. A przecież były jeszcze kopytka z boczkiem.

Po tygodniu w Białowieży, stęsknione smaków, w Białymstoku skusiłyśmy się już na burgery. Ale nie zmienia to faktu, że te wszystkie rzeczy któregoś pięknego dnia ugotuję, potem poczęstuję tych, którzy będą chcieli skosztować, a na koniec popijemy wszystko Duchem Puszczy. Bo przecież to wszystko musi się jakoś trawić.

Dziękuję dziewczęta za odprężający tydzień, wspaniałe leniuchowanie, książkowe zachwyty, rowerowy pęd po puszczy i mijanie żubrowych kup. Za wspaniałą atmosferę w Babuszce, jechanie pod prąd i umykanie z rąk służ specjalnych. Powtórzmy to jeszcze kiedyś. I żeby nie było, że o żubroniu nikt nie myśli, pamiętajmy o tym kuriozum natury. Niech na zawsze będzie w naszych serduszkach! I radujmy się, że wróciłyśmy w tych samych rozmiarach i bez cellulitu!

You Might Also Like

7 komentarzy

 • Reply
  Dżargs
  2020-10/CEST1331środaEurope/Warsaw at 22:13

  Aż się dziwie że nie ma mowy o tym że wyżarłam cały serek koryciński w wersji wędzonej 🤣

  • Reply
   Madzik
   2020-10/CEST3031czwartekEurope/Warsaw at 07:30

   dużo rzeczy wyżałaś 😀 powinien być wpis, co na podlasiu wyżał Dżargs 😀

   • Reply
    Dżargs
    2020-10/CEST1431czwartekEurope/Warsaw at 08:14

    Co to to nie!!! Też macie niezłe spusty 🤣

    • Reply
     Madzik
     2020-10/CEST3731czwartekEurope/Warsaw at 19:37

     ale korycińskiego nikt nie zdążył zjeść zanim wciągnęłaś 😀

     • Dżargs
      2020-10/CEST2631czwartekEurope/Warsaw at 22:26

      Kto wolał jeść zupkę nie załapał się na serek 🤣

 • Reply
  Taraszka
  2020-11/CEST2130niedzielaEurope/Warsaw at 17:21

  A ja, zupełnie jak myśl przewodnia wyjazdu -nie wiem co mam myśleć, nie-myśleć o kuchni Podlasia 😛

 • Reply
  Sajko
  2021-02/CEST4228niedzielaEurope/Warsaw at 17:42

  Jest jeszcze jeden powód dla którego musicie tam wrócić. Musicie mnie tam przecież zabrać, oprowadzić i oczywiście – nakarmić.

 • Leave a Reply